Wyobraźnia (Imagination) jest jednym z najważniejszych czynników kreatywności gatunku ludzkiego.
To ona powoduje, że dzięki niej powstają elementy złożoności współczesnej rzeczywistości przybierając formy architektoniczną, technologiczną, jak i dzieł sztuki. To ona jako składowa kultury wchodzi w duchowy język ludzkości poprzez który owa ludzkość się przejawia. Obecne dzieła sztuki, które możecie Państwo zobaczyć na wystawie, są jej najlepszym dowodem i kreatywności ludzkiego ducha.
W imieniu Twórców i Organizatorów serdecznie zapraszamy na wernisaż (16 maja 2025 r.) oraz wystawę (termin 17 maja do 11 lipca 2025 r.).
- Wernisaż: 16.05.2025 r. godz. 18:00 (piątek)
- Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu
- Termin wystawy: 16.05 - 11.07.2025 r.
Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Sztuki Fantastycznej Witolda Jaworskiego.
SZYMON CHWALISZ
Absolwent UAM w Poznaniu, dyplom z malarstwa na EASP w Kaliszu u prof. Jana Krzysztofa Hryceka. Oprócz malarstwa Szymon zajmuje się też rzeźbą, grafiką, tworzy ilustracje i szeroko pojęty design. Od 2003 roku wyspecjalizowany w technice aerografu, w której stworzył ponad 1500 dzieł. Najbardziej znanymi z nich są do dziś corocznie wykonywane, słynne PolandRockowe Gitary. Instrumenty te – na których Szymon maluje portrety gości PolandRock Festiwalu, co roku osiągają rekordowe sumy podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tej technice Szymon jest też autorem malowanych kasków dla wybitnych sportowców takich jak m.in. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Karolina Pilarczyk, Rafał Sonik czy Maciej Kot. Od 2015 roku Artysta stworzył ponad 200 dzieł - większość z nich jest w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
SYLWESTER CHŁODZIŃSKI
Urodzony 11 listopada 1965 roku w Częstochowie. Żyje i pracuje w Luboniu. Dyplom czeladniczy z rzeźby w drewnie uzyskał w pracowni Mistrza Rzemiosł Artystycznych Stanisława Kijeńskiego. Tworzy w drewnie, marmurze, brązie, ceramice, stali, żywicy, styropianie, lodzie, gipsie i wosku. Brał udział w realizacjach pomników miejskich, scenografii teatralnych, renowacji ołtarzy oraz murali. Uczestnik wielu plenerów i wystaw krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych zarówno w Polsce jak i za granicą.
SEBASTIAN SMAROWSKI
Urodzony w 1976 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej (1991-1996). Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Jego twórczość wpisuje się w nurt surrealizmu oraz realizmu magicznego z elementami fantasy. Artysta sugestywnie oddaje swoje przeżycia i stany emocjonalne, tworząc właściwy sobie, bogaty świat wyobraźni. Prace Sebastiana Smarowskiego znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie. „Malarstwo jest dla mnie nieustającą, wielką podróżą”.
DARIUSZ KALETA
Artysta malarz urodzony w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Wykształcenie plastyczne uzyskał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale grafiki w Katowicach. W 1987 roku otrzymał dyplom w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego. Aneks w pracowni litografii u prof. Tadeusza Gawrona. Jako Artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym i akrylowym. Jego znakiem rozpoznawczym są cykle malarskie „Magiczny Lechistan” i „CyberWorld”. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Znalazł się na 81. miejscu w rankingu 300 najważniejszych artystów od 1945 roku po czasy współczesne (Kompas Sztuki Rzeczpospolita 2015) oraz na 62. miejscu w rankingu TOP100 Sztuka Współczesna w 2020 roku (ArtInfo).