Na X Jubileuszową Galę Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu specjalnie przyjedzie prosto z Mediolanu wspaniały artysta i gwiazda baletu, Guido Marni.
Jego obecność na naszym wydarzeniu jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale także wyraźnym wsparciem dla naszej działalności w propagowaniu sztuki baletowej. Maestro Marni swoim udziałem wspiera również nasze miasto w staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Guido Marni to wybitny tancerz klasyczny, który zdobywał swoje umiejętności w najbardziej prestiżowych szkołach baletowych na świecie. Swoją edukację rozpoczął w słynnej szkole tańca Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie kształcił się pod kierunkiem reżyserki Anny Marii Priny. Następnie, dzięki zdobytemu stypendium, kontynuował naukę w Teatrze Bolszoj w Moskwie, ucząc się pod okiem reżyserki Sofii Golovkiny oraz pedagoga Aleksandra Kamińskiego.
Po ukończeniu studiów, Guido Marni rozpoczął swoją profesjonalną karierę, zdobywając kontrakt w Teatro alla Scala. Jego talent szybko został dostrzeżony, co zaowocowało występami w nowojorskim Metropolitan Theatre, gdzie interpretował choreografie takich mistrzów jak Cranko, Balanchine, Bournonville, Grigorowicz, Nurejev, Beriosov, Roland Petit, Alvin Ailey, Heinz Spoerli, Glen Tetley oraz Paolo Bortoluzzi. Po zaproszeniu przez Paolo Bortoluzziego, Marni dołączył do zespołu Deutsche Oper am Rhein, gdzie pracował przez kilka lat pod kierunkiem Heinza Spoerliego.
W 1985 roku Guido Marni został zaproszony do Kanadyjskiego Baletu Narodowego przez Erika Bruhna, a następnie powrócił do Teatro alla Scala, gdzie tańczył przez kolejne cztery lata. Jego nieustanna chęć rozwoju i poszukiwanie nowych wyzwań doprowadziły go ponownie do Deutsche Oper am Rhein.
Po zakończeniu kariery tancerza, Guido Marni poświęcił się pracy pedagogicznej. Pracował jako nauczyciel w Koln Dance Center, a także jako maitre de ballet w Dresden-Semper Opera pod kierunkiem Derevianki. Po powrocie do Włoch, wykładał w różnych akademiach, takich jak Teatro Carcano w Mediolanie oraz akademia Paolo Grassi, współpracując z licznymi szkołami tańca.
W 2012 roku, wspólnie z Lucią Baldoni, Guido Marni założył swoją własną szkołę tańca "Passione Danza" w Bergamo. Jego ogromne doświadczenie, pasja do tańca oraz zaangażowanie w edukację młodych tancerzy sprawiają, że jest on wyjątkowym ambasadorem sztuki baletowej.
Jesteśmy niezwykle dumni i wdzięczni, że Guido Marni zgodził się zaszczycić swoją obecnością naszą Galę. Jego udział jest dla nas wyrazem wsparcia i uznania dla naszych starań w promocji baletu oraz aspiracji naszego miasta do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Na X Jubileuszową Galę Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych w Kołobrzegu, oprócz Guido Marni, zaszczyci nas swoją obecnością również niezwykle utalentowany artysta baletu, Wiktor Szczerbakow. Jego bogata kariera i ogromne doświadczenie stanowią o wyjątkowości tego wydarzenia.
Wiktor Szczerbakow rozpoczął swoją edukację baletową w Państwowym Technikum Choreograficznym w Kijowie, a następnie kontynuował naukę w renomowanej John Cranko School & Academy w Stuttgarcie pod kierunkiem Petera Pestova. Jego profesjonalna kariera rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy dołączył do Baletu Stuttgarckiego w Teatrze Państwowym w Stuttgarcie.
Od 2004 do 2022 roku Wiktor Szczerbakow był głównym solistą w Operze Narodowej im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, gdzie wcielił się w główne role w klasycznych baletach takich jak: Giselle, Sylfida, Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów, Spartakus, Coppelia, Grek Zorba, Paquita, Boléro, Le Corsaire, Romeo i Julia, Raimonda, Legenda miłości i wielu innych. Jego kunszt i talent zdobyły mu uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
W latach 2014-2015 pełnił rolę głównego tancerza, nauczyciela baletu oraz choreografa w Operze Narodowej we Lwowie. Jego pasja do nauczania i choreografii zaowocowała współpracą z Narodowym Uniwersytetem Iwana Franki we Lwowie, gdzie od 2014 do 2019 roku jako choreograf zrealizował kilka klasycznych baletów, takich jak: Giselle, Don Kichot, Szeherezada, Jezioro Łabędzie, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Le Corsaire oraz Śpiąca królewna.
Od 2018 roku Szczerbakow jest wykładowcą na wydziale choreografii w Narodowej Akademii Rządowej Kadry Menedżerskiej Kultury i Sztuki w Kijowie, gdzie naucza baletu i dzieli się swoją wiedzą z młodymi adeptami tej sztuki. W latach 2022-2023 pełnił rolę nauczyciela baletu dla chłopców 6-7 klas oraz nauczyciela pas de deux w Państwowym Technikum Choreograficznym w Kijowie.
Jego wybitne osiągnięcia i zaangażowanie w rozwój sztuki baletowej są dla nas wielką inspiracją. Obecność Wiktora Szczerbakowa na naszej Gali jest dowodem na to, że nasza praca w propagowaniu baletu jest doceniana i wspierana przez największe gwiazdy tej sztuki.
Takie osobistości jak Szczerbakow i Marni, są pełni uznania dla Prezydent Miasta Kołobrzegu wspierającą kulturę wyższą w naszym mieście. Jest to dla nas bardzo znaczące ich poparcie w staraniach o uzyskania tytułu europejskiej stolicy kultury w 2029 roku.
Wspaniali artyści będą rownież w gronie naszej komisji sędziowskiej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników baletu na to wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością pozostanie w pamięci na długo.
- 14 - 15.06.2024
X Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe
Wstęp wolny
Sala widowiskowa - 16.06.2024 (niedziela) godz. 12.00
X Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe GALA
Bilety 20 zł
Sala widowiskowa