Mirosław "Maken” Dzięciołowski

Sobota, 2.12.2023 at 18:00

Koncerty

Informacja o cenie

wstęp wolny

Miejsce wydarzenia

Laboratorium Kultury Adebar
Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

"Gdy miałem 15 lat punk zmienił moje życie i potem już nigdy nic nie było takie samo. Dziś wielu rzeczy się nie pamięta, ale dokładnie utkwił mi w pamięci moment, gdy w radiu przypadkowo usłyszałem piosenkę 'Nie chcę jeszcze umierać' punkowej grupy W.C. z Miastka" – wspomina Mirosław "Maken" Dzięciołowski, z którym spotkamy się 9.września w Laboratorium Kultury Adebar, by poznać historię założyciela pionierskiego polskiego DJ’skiego kolektywu reggae dub - Joint Venture Sound System, który w tym roku celebruje 35 lat scenicznej aktywności.

Maken pochodzi ze Zgorzelca, w którym od 1982 roku rozkręcał punkową załogę, by poprzez swoją wieloletnią działalność w miejscowym MDK uczynić z miasta jeden z wiodących w kraju ośrodków kultury niezależnej. Organizował dziesiątki koncertów punk, hardcore, reggae, ska czy industrial zespołów z kraju i całego świata. To tam w pierwszej połowie lat 90-tych grały takie grupy jak Chumbawamba czy Fugazi. Współpracował z ruchem Wolność i Pokój, jeździł na blokady budowy zapory wodnej w Czorsztynie i spotkania Międzymiastówki Anarchistycznej. Maken założył jeden z pierwszych polskich DJ’skich kolektywów reggae dub – powołany do życia jeszcze w Zgorzelcu i funkcjonujący od 35 lat Joint Venture Sound System. Zagrał tysiące imprez w całej Polsce oraz wielu krajach europejskich, występując w sutannie jako DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I.

Działa nie tylko na scenie sound systemowej - w 2019 roku był oficjalnym DJ’em trasy "Męskie Granie". Maken w latach 80. i 90. ub. wieku wydawał własne podziemne pisma muzyczne jak "Łeblep" czy "Kulturkombinat" i aktywnie współpracował z "Anteną Krzyku", "Qqryq" i wieloma innymi fanzinami. W ramach swojej podziemnej oficyny wydawniczej ZK Tapes wydał 4 kasety. Jest odpowiedzialny za przygotowanie składanki "Wolność słowa" zawierającej utwory polskich grup, które nie przeszły bądź nie miały szans na przejście przez sito cenzury. Był managerem i gościnnym wokalistą radykalnej politycznie zgorzeleckiej grupy Bush Doctor, która swoim anarchistycznym spektaklem wywróciła do góry nogami Jarocin 1989. Pierwsze kroki radiowe stawiał w amatorskiej pirackiej stacji w pobliskim Lubaniu Śląskim, a następnie pracował w zgorzeleckim Radio Frem. Za swoje zasługi dla rodzinnego miasta w 2018 roku został nagrodzony Medalem Miasta Zgorzelec (obecnie mieszka w Warszawie).

Maken pisał artykuły do "Bruma", "Plastika", Onet.pl. Współpracował z TVP Kultura. W Polskim Radio Czwórka od ponad 16 lat prowadzi najważniejszy polski program z muzyką korzeni "Strefa Dread". Od lat zajmuje się bookingiem światowych gwiazd reggae i world music. Jego oczkiem w głowie jest Ostróda Reggae Festival. Był producentem wykonawczym pierwszych polskich wydawnictw nagranych na Jamajce - Rastasize oraz Star Guard Muffin. Jako manager pracował z etnicznymi grupami Kapela Ze Wsi Warszawa, Village Kollektiv i Warsaw Afrobeat Orchestra. Jest współodpowiedzialny za pionierski cykl kompilacji "Dub out of Poland" oraz nagrodzoną Fryderykiem kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa "Wymixowanie". W plebiscycie czytelników magazynu reggae "Free Colours" wielokrotnie wybierany był człowiekiem roku w polskim reggae.Uwielbia podróżować na Jamajkę, gdzie gościł 6-krotnie, wcielając się m.in. w rolę muzycznego przewodnika po wyspie. Od kilkudziesięciu lat jest kolekcjonerem muzyki, która wylewa się z każdego miejsca jego domu. W 2014 za pracę przy Ostróda Reggae Festival został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po spotkaniu z artystą zapraszamy na taneczne after party z Joint Venture Sound System. Wstęp wolny i dla każdego.