XXIII Międzynarodowy Festiwal "MUZYKA W KATEDRZE"

Czwartek, 27.07.2023 at 20:30

Festiwale

Miejsce wydarzenia

Bazylika
ul. Mariacka 5
Kołobrzeg, 78-100

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta i Gmina Miasto Kołobrzeg zapraszają na koncerty 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze". Koncerty odbywać się będą w wybrane wakacyjne czwartki: 13.07, 20.07, 27.07, 10.08 i 24.08 w Bazylice w Kołobrzegu, o godz. 20.30.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych naszego miasta, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Do Kołobrzegu nieprzerwanie, od dwudziestu dwóch lat zapraszani są najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Polski, Europy i świata. Festiwal rozpocznie w tym roku prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka, kompozytora i instrumentalisty, zwycięzcy konkursów kompozytorskich, laureata nagrody ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020 przez docenianą w Polsce, Europie i na świecie szczecińską formację Baltic Neopolis Orchestra. Solistami w koncercie inauguracyjnym będą Agata Szymczewska - laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, zdobywczyni Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters, prymariuszka renomowanego Karol Szymanowski Quartet oraz jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych altowiolistów naszych czasów, solista i altowiolista Szymanowski Quartet, Volodia Mykytka. Uzupełnieniem wykonań doświadczonych artystów w programie festiwalu są prezentacje utalentowanych muzyków młodego pokolenia, pełnych entuzjazmu i świeżości skrzypków czy altowiolistów. Po niedługiej przerwie do Kołobrzegu powróciły Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne i Letnie Warsztaty Orkiestrowe, które organizowane są pod patronatem Jana Staniendy. W związku z tym w programie festiwalu znajdzie się m.in. koncert dedykowany pamięci mistrza Staniendy - wybitnego skrzypka i profesora, koncertmistrza słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz dyrektora artystycznego Europejskich Warsztatów Muzycznych w Kołobrzegu w latach 2008-2019. Dwukrotnie zabrzmią katedralne organy: raz w recitalu polskiej organistki mieszkającej w Niemczech Mirosławy Cieślak, po raz drugi w składzie trio które wykona skomponowane przez Kubę Marciniaka "Impresje na saksofon, wibrafon i organy". Koncert Antonio Vivaldiego - mistrza włoskiego baroku oraz dwa znakomite utwory wybitnych polskich kompozytów współczesnych - Mikołaja Góreckiego i Mikołaja Majkusiaka, rozpięte w swym charakterze między muzyką klasyczną i filmową, wypełnią finałowy wieczór. Solistą koncertu jest jeden z najbardziej cenionych i utytułowanych gitarzystów klasycznych średniego pokolenia na świecie, Łukasz Kuropaczewski. Uwielbiany za swą niezwykłą ekspresję przez publiczność w Europie, obu Amerykach, Japonii czy w Chinach. Po raz kolejny z Orkiestrą św. Marcina, która została powołana jako sinfonietta przy Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Gromadzi wybitnych kameralistów, by realizować twórcze projekty z obszaru muzyki klasycznej. Koncert odbywa się w ramach Mostu Kulturalnego Poznań - Kołobrzeg.

Festiwalowe koncerty poprowadzi Beata Górecka.

Bilety na koncert w cenie: 35 zł normalne i 30 zł (ulgowe / Karta Mieszkańca) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl


Na koncerty XXIII Międzynarodowego Festiwalu "MUZYKA W KATEDRZE"
13 LIPCA - 23 SIERPNIA 2023
zaprasza Dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Kieliszewski

Czwartkowe wieczory w lipcu i sierpniu to festiwal "Muzyka w Katedrze", który wpisał się na trwałe w krajobraz kulturalny Kołobrzegu. Stanowi dla wielu gości odwiedzających tę letnią stolicę Polski latarnię artystycznych i duchowych doznań.

W ostatnich latach dochodziło podczas Festiwalu do wielu prawykonań utworów, co świadczy o jego twórczym charakterze oraz znaczeniu dla kultury polskiej. W ubiegłym roku był to utwór do wiersza Krzysztof Kamila Baczyńskiego autorstwa Ewy Fabjańskiej-Jelińskiej, ale pisali też dla festiwalu Aleksander Dębicz (Pasa Catedral), czy Kuba Marciniak (jego improwizowane utwory na saksofon i wibrafon zostały zarejestrowane na płycie, która ukaże się jesienią). W tym roku na inaugurację usłyszymy prawykonanie Concerto in Dance Mikołaja Majkusiaka.

Tegoroczna edycja w sposób szczególny będzie świętem wybitnych wiolinistów (Daniel Stabrawa, Krzysztof Śmietana, Adam Wagner, Agata Szymczewska, Emanuel Salvador, Volodia Mykytka, Katarzyna Budnik czy Maxima Sitarz-Wawrzyniak). Uczcimy w ten sposób pamięć zmarłego dwa lata temu wspaniałego i cenionego nie tylko w Polsce skrzypka i pedagoga, prof. Jana Staniendy. Jego imieniem zostały nazwane warsztaty, których orkiestra zabrzmi podczas jednego z lipcowych wieczorów i będzie z pewnością gościem kolejnych edycji festiwalu.

Sakralny charakter gotyckiej konkatedry, a także obecność historycznych organów każą co roku dawać pole wybitnym organistom - w tym roku z Niemiec i z Polski. A brzmienie organów jest w stanie w wyjątkowy sposób przenosić nas w stan kontemplacji piękna muzyki w jedności z architekturą.

Zespolenie tych elementów przyświecało zarówno mnie, a przez pierwsze 12 lat festiwalu profesorowi Eugeniuszowi Kusowi, który był jego inicjatorem. Przez 11 ostatnich lat miałem przyjemność współtworzyć dla Państwa jego program artystyczny, co każdego roku dawało mi wielką radość. Czas, by nowego ducha tchnął w festiwal następca, którym będzie rozchwytywany na świecie artysta, ceniony profesor gitary klasycznej w austriackim Graz oraz w Poznaniu, Łukasz Kuropaczewski. Przejmie on symbolicznie artystyczną pałeczkę podczas swego występu z Orkiestrą św. Marcina w koncercie finałowym. Ten koncert zostanie dzień poźniej, 25 sierpnia o 19:00 powtórzony w poznańskiej katedrze w ramach zainicjowanego przez Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta i Teatr Muzyczny w Poznaniu "Mostu kulturalnego Poznań-Kołobrzeg".

Twórczy charakter Festiwalu od 15 organizowanego przez RCK oraz jego współpraca z innymi ośrodkami zostały docenione w tym roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert finałowy i jego poznańska replika otrzymały wsparcie w ramach programu "Muzyka", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za te 11 lat wspólnych muzycznych uniesień publiczności festiwalowej, władzom Kołobrzegu oraz dyrektorowi RCK Tadeuszowi Kielarowi i koordynatorce festiwalu Violetcie Kowalskiej, uprzejmie i z serca dziękuję!

Przemysław Kieliszewski


KALENDARIUM KONCERTÓW

 • 13 LIPCA
  KONCERT INAUGURACYJNY CONCERTO IN DANCE
  • Agata Szymczewska - skrzypce
  • Volodia Mykytka - altówka
  • Baltic Neopolis Orchestra pod kierownictwem Neli Zaforemskiej
  • Dofinansowano z programu "Zamówienia kompozytorskie" MKiDN.

Zapraszamy na koncert inauguracyjny XXIII Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze", który odbędzie się w pierwszy lipcowy czwartek, 13 lipca o godz. 20.30 w Bazylice w Kołobrzegu. Prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka, kompozytora i instrumentalisty, zwycięzcy konkursów kompozytorskich, laureata nagrody ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020 przez docenianą w Polsce, Europie i na świecie szczecińską formację Baltic Neopolis Orchestra. Solo na skrzypcach wykona Agata Szymczewska - laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, zdobywczyni Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego Karol Szymanowski Quartet. Partie altówki solo wykona jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych altowiolistów naszych czasów, solista i altowiolista Szymanowski Quartet Volodia Mykytka. W programie również "Serenada" M. Karłowicza i "Concerto grosso" op. 6 nr 4 A. Corellego. Wydarzenie dofinansowano z programu "Zamówienia kompozytorskie" MKiDN.

Volodia Mykytka

Jeden z najbardziej wszechstronnych i cenionych altowiolistów naszych czasów. Występował jako solista i altowiolista Szymanowski Quartet w ponad 40 krajach - m. in. w Carnegie Hall, Wigmore Hall, Philharmonie de Paris, Concertgebouw Amsterdam i Shanghai Symphony Hall. Otrzymał liczne nagrody w międzynarodowych konkursach, takich jak Premio Vittorio Gui we Florencji, In Memoriam Dmitri Shostakovich w Hanowerze, Osaka czy Melbourne International Chamber Music Competitions oraz jest laureatem nagrody im. Szymanowskiego za wyjątkowy wkład w utrwalenie dzieła Karola Szymanowskiego. W 2007 roku otrzymał Medal Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zaangażowanie w uznanie i zachowanie polskiej muzyki i kultury. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu "Szymanowski Quartet and Friends“ we Lwowie. Od wielu lat prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Nagrywał dla wytwórni i stacji radiowych m. in. w Anglii, Niemczech, Francji, Polsce i Austrii

Agata Szymczewska

Profesor skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Agata Szymczewska, o której londyński The Times napisał: Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali z którymi współpracuje. Laureatka Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody London Music Masters. Prymariuszka renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet. Aktualnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano z 1755 roku, instrumencie wypożyczonym dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Mikołaj Majkusiak

Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Stanisława Moryto i akordeonu prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego. Wielokrotnie otrzymywał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. "Młoda Polska"). Jako akordeonista koncertował m.in. w Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szwecji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Jego utwory prezentowano w większości krajów Europy, w Chinach, Japonii i Kanadzie, podczas festiwali: Klara Festival Brussels, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Ljubljana Festival, Latvian New Music Days, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Music Masters on Air. Jest zwycięzcą konkursów kompozytorskich - za utwory Paura (Warszawa 2001) i Toccata (Legnica 2001) oraz kilkunastu polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. we Włoszech (Castelfidardo 1996), w Polsce (Sanok 1998) i Niemczech (Klingenthal 2000). Otrzymał nagrodę ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020 "Za oryginalny, indywidualnie wykreowany styl muzyczny, za fascynujący energetyzm narracji dźwiękowej oraz konsekwencję w pracy twórczej." Dokonał ponad 400 oryginalnych orkiestracji, które wykonywali m.in. BBC Symphony Orchestra, Chilly Gonzales, Cornelius Meister i Vienna Radio Symphony Orchestra, Jules Buckley i Metropole Orchestra, Nicolas Krauze i Orchestre de Chambre Nouvelle Europe, Marek Moś i orkiestra AUKSO.

KONCERT INAUGURACYJNY -


 • 20 LIPCA
  KONCERT PAMIĘCI PROFESORA JANA STANIENDY
  Orkiestra II Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych im. Jana Staniendy oraz Letnich Warsztatów Orkiestrowych w Kołobrzegu
  • Adam Wagner - dyrygent, skrzypce
  • Krzysztof Śmietana - skrzypce
  • Piotr Tarcholik - skrzypce
  • Roksana Kwaśnikowska - skrzypce
  • Julia Kidoń - skrzypce
  • Maria Stanienda - altówka
  • Magdalena Bojanowicz - wiolonczela
  • Lidia Grzanka - Urbaniak - wiolonczela
  • Krzysztof Stanienda - kierownictwo artystyczne

 • 27 LIPCA
  IMPRESJE NA SAKSOFON, WIBRAFON I ORGANY
  • Gosia Marciniak - wibrafon, instrumenty perkusyjne
  • Kuba Marciniak - saksofon sopranowy, saksofon tenorowy
  • Joanna Nowak - organy

 • 10 SIERPNIA
  POTĘGA ORGANÓW
  • Mirosława Cieślak (Neuss) - organy

W przedostatnim już koncercie XXIII Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" do słuchaczy przemówi potęga katedralnych organów. Zagra na nich Mirosława Cieślak, polska organistka, klawesynistka, klawikordzistka, muzyk kościelny oraz dyrygentka chóralna, mieszkająca w Niemczech. Jest absolwentką uczelni muzycznych w Katowicach, Amsterdamie i Weimarze. Do jej głównych zainteresowań należy wykonawstwo historyczne. Pierwsza solowa płyta artystki "Spotkanie tradycji" (Ein Zusammentreffen der Traditionen), nagrana na organach, klaweysnie i klawikordzie prezentuje manuskrypt z klasztoru Klarysek w Starym Sączu w kontekście europejskiej tradycji muzycznej XVIII wieku. Druga produkcja "Organy Rühlmanna w kościele farnym w Kwerfurcie i muzyka ich czasów" (Die Rühlmann-Orgel der Querfurter Stadtkirche und Musik aus ihrer Zeit) to muzyka XIX wieku z obszaru Środkowych Niemiec, zarejestrowana na instrumencie z epoki. Mirosława Cieślak promuje muzykę polską za granicą. Do trzonu jej repertuaru należą m.in. kompozycje Mariana Sawy, Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Jana Gawlasa, Aleksandra Glinkowskiego. W sezonie arystycznym 2014-2015 wygłosiła szereg prezentacji i wykładów na temat manuskryputu w klszatoru Klarysek w Starym Sączu, wydanego przez Polihymnię. Wykłady te miały miejsce w Szkocji, Grecji i Szwecji. Artystka zajmuje się również popularyzacją Tabulatury Jana z Lublina na terenie Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Mirosława Cieślak zaangażowana jest także w działalność misyjną w Afryce.  W kołobrzeskim koncercie nie zabraknie muzyki polskiej, ale zabrzmią w nim również dzieła takich mistrzów jak: J.S. Bach, C. Franck, F. Liszt, F. Mendelssohn Bartholdy. 

Potęga organów


 • 24 SIERPNIA
  KONCERT FINAŁOWY
  • Łukasz Kuropaczewski - gitara
  • Orkiestra Świętego Marcina
  • Most Kulturalny Poznań - Kołobrzeg

Orkiestra Św. Marcina, Łukasz Kuropaczewski oraz Aleksander Dębicz wystąpią podczas wyjątkowego koncertu w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Wydarzenie „Muzyka polskich katedr” odbędzie się 24 sierpnia o godz. 20:30 i będzie finałem XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze w Kołobrzegu organizowanego przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta i Prezydenta Miasta Kołobrzeg Annę Mieczkowską przy współorganizacji m.in. Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu.

Podczas koncertu usłyszeć można będzie Orkiestrę Świętego Marcina z solistą Łukaszem Kuropaczewskim – jednym z najbardziej cenionych polskich muzyków gitary i Aleksandrem Dębiczem – nagradzanym pianistą i kompozytorem polskiej muzyki filmowej i teatralnej. Program przygotowany został specjalnie na tę okazję. Artyści wykonają utwory z repertuaru Antonio Vivaldiego („Koncert na gitarę i smyczki” D-dur RV 93), a także wybitnych współczesnych kompozytorów: Mikołaja Góreckiego („Arioso e Furioso” na gitarę i orkiestrę smyczkową) i Aleksandra Dębicza („Pasa Catedral” – utwór napisany specjalnie dla Katedry Kołobrzeskiej w 2019 roku).

Orkiestra św. Marcina powstała 5 lat temu z inicjatywy dyrygenta Piotra Deptucha oraz Przemysława Kieliszewskiego – dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jej nazwa nawiązuje do poznańskiego kościoła pw. św. Marcina oraz nazwy głównej ulicy stolicy Wielkopolski, przy której powstaje nowa siedziba Teatru. Koncerty orkiestry opierają się na zróżnicowanym repertuarze.

Bilety na koncert w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe / Karta Mieszkańca do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.tobilet.pl.

Podczas koncertu „Muzyka polskich katedr” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, 24 sierpnia w składzie Orkiestry Świętego Marcina zagrają:

 • Maxima Sitarz - Wawrzyniak - koncertmistrz, pierwsze skrzypce
 • Korneliusz Wojtkowiak - pierwsze skrzypce
 • Magdalena Olech - pierwsze skrzypce
 • Agnieszka Woronin - drugie Skrzypce
 • Iwona John-Skorobohata - drugie skrzypce
 • Bartłomiej Skorobohaty - drugie Skrzypce
 • Kinga Tarnowska - altówka
 • Zuzanna Wesołowska - altówka
 • Marcin Baranowski - wiolonczela
 • Anna Szmatoła - wiolonczela
 • Andrzej Iwanowski - kontrabas
 • Łukasz Krzemiński - obój 

Łukasz Kuropaczewski występuje w najważniejszych salach koncertowych świata. Od 2018 roku jest profesorem Kunstuniversitat w Graz, w Austrii. Jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrał sześć płyt, z których trzy („Polish Music”, „Aqua e Vinho” i „Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk. Ostatnia płyta – „Adela”, nagrana wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem i kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. W ostatnich sezonach artystycznych występował m.in. w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie, na Węgrzech oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino („Letters to Fryderyk Sonata”), oraz M. Neikruga („Three Pieces for Guitar”), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile.

Aleksander Dębicz to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytor. Trzykrotnie nominowany do Fryderyków, laureat międzynarodowych konkursów kompozytorskich, tj. Transatlantyk Instant Composition Contests 2013 i Spitfire Audio Bridgerton Scoring Competition 2022. Nagrał 5 albumów dla wytwórni Warner Classics.

Koncert „Muzyka polskich katedr” odbywa się w ramach Mostu kulturalnego Poznań – Kołobrzeg, podczas którego zróżnicowany stylistycznie program prezentowany jest w dwóch najpiękniejszych katedrach w zachodniej Polsce. Dzień później, 25 sierpnia o godz. 19:00, koncert odbędzie się również w bazylice archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Koncert zaplanowany jest na 1h 10 minut.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Orkiestra Św. Marcina


Bilety w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe / Karta Mieszkańca, do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www. tobilet.pl


Organizatorzy

 • Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska
 • Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta

Współorganizatorzy

 • Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
 • Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki "Słuchaj"

Patronat medialny

 • Radio Kołobrzeg
 • www.miastokolobrzeg.pl
 • Gazeta Kołobrzeska
 • e-kg.pl
 • TKK