TransPort Literacki 27: Myśl bez granic

Czwartek, 22 wrzesień 2022 - niedziela, 25 wrzesień 2022

Festiwale

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Regionalne Centrum Kultury
ul. Solna 1
Kołobrzeg, 78-100

22 września to początek jednego z najciekawszych wydarzeń literackich tego roku. Spotkanie nad morzem czytających z piszącymi z kilkunastu krajów. Branżowe wydarzenia dla księgarzy i tłumaczy.

Finały projektów wydawniczych, dzięki którym każdy, kto pisze, ma szansę wkrótce wydać swoją książkę i wystąpić na festiwalowej scenie. Nagrody literackie przyznawane przez czytelników. A także działania angażujące różne grupy społeczne, także takie, które w powszechnej opinii uchodzą za niezainteresowane literaturą. Oto co dokładnie wydarzy się w ostatni weekend września.

Światowe premiery książek, inauguracja "Nowego europejskiego kanonu literackiego" stworzonego przez międzynarodowe grono wydawców, przedstawicieli festiwali i instytucji literackich z dwudziestu jeden krajów, start projektu Fest Ukraine, który ma zapewnić uczestnictwo autorek i autorów z Ukrainy w najważniejszych wydarzeniach literackich na świecie, a wreszcie otwarcie na literaturę azjatycką – to wszystko stanie się możliwe za sprawą festiwalu TransPort Literacki 27. Kołobrzeg nową stolicą literatury? Festiwal – dawniej znany jako Fort, Port i Stacja Literatura – po dwudziestu pięciu latach obecności na Dolnym Śląsku przeniósł się na Pomorze Zachodnie i właśnie wyznacza sobie nowe ambitne cele, które mają potwierdzić jego wyjątkowe miejsce na krajowej i międzynarodowej mapie najważniejszych wydarzeń literackich.

TransPort Literacki 27 to ponad sto punktów programu, siedemdziesięcioro gości z jedenastu krajów, trzydzieści premier książkowych, dwieście pięćdziesiąt uczestniczek i uczestników pracowni (w dwudziestu jeden grupach: czytelniczych, księgarskich, pisarskich i przekładowych), specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców Kołobrzegu oraz nagroda literacka "Koło brzegu poezji i prozy" przyznawana przez uczniów i uczennice z lokalnych szkół. Organizowany od 1996 roku przez Biuro Literackie festiwal nabiera wiatru w żagle, akcentując programowe "przejście" hasłem "Myśl bez granic" i nową nazwą wydarzenia, gdzie "Trans" nie jest tylko dodatkiem do "Portu", a "TransPort" to nie jeden wyraz. Słowa klucze na tegoroczną edycję to: "transformacja", "transmisja", "transfuzja", "transfer", "transkrypcja" i "transgraniczność".

"Gdy kilka lat temu hasłem przewodnim festiwalu stała się fraza ‘Czasy nadchodzą nowe’, nikt z nas nie sądził, że słowa z piosenki Boba Dylana – ‘dawny ład staje na głowie’, ‘świat nie myśli już jednakowo’ i ‘wszystko jest do bitwy gotowe’ – tak szybko nabiorą nowego znaczenia, że wkrótce ‘nadciągnie fala’ i ‘zaleje ten ląd’. Pandemia, wojna, widmo katastrofy klimatycznej i nadchodzącej recesji – żyjemy już w innym świecie" – pisze w festiwalowym katalogu nawigujący od 1996 wydarzeniem Artur Burszta i dodaje: "Literatura nie uzdrowi ‘naszego czasu’, ale może zmieniać tych, którzy ją tworzą, i tych, którzy po nią sięgają. To nie będzie kolejne ‘święto książki’, ‘promocja czytelnictwa’, ‘wyjątkowe spotkanie ludzi literatury’. Książka nie będzie tylko pretekstem do rozmowy – każda publikacja oraz jej autorka lub autor staną się sednem każdego z wydarzeń".


[ Rezerwacja wejściówek ]


Czego spodziewać mogą się ci, którzy zaplanują sobie pobyt nad morzem między 22 a 25 września? Festiwal 22 września zainauguruje profesor Tadeusz SŁAWEK, który wraz z Bogdanem MIZERSKIM i Hubertem ZEMLEREM – autorem muzycznej oprawy festiwalu – wykona esej o znaczeniu słowa "Trans". Chwilę później "100 wierszy wolnych z Ukrainy", "Piszą, więc żyją. Sto pierwszych dni wojny" oraz "Historia kultury początku stulecia i inne wiersze" – trzy specjalnie przygotowane na tę okazję książki z udziałem na żywo Ołeksandra IRWANCIA, Hałyny KRUK i Bohdana ZADURY oraz Serhija ŻADANA w formie online. Całość poprowadzi Dariusz BUGALSKI. To już trzecia dekada z obecnością ukraińskich przyjaciół na imprezie Biura, ale chyba tym razem najważniejsza ze wszystkich dotychczasowych.

Inny ważnym wydarzeniem będzie światowa premiera książki Nicka CAVE’A i Seána O’HAGANA "Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia" w przekładzie Tadeusza SŁAWKA. To opowieść rozpięta między wiarą a zwątpieniem: o sztuce, muzyce, wolności, żałobie i miłości. Historia dramatycznej przemiany, jaka dokonała się wskutek osobistej tragedii jednego z najbardziej oryginalnych i utalentowanych artystów naszych czasów. Wydarzenie w Regionalnym Centrum Kultury przy Solnej 1, gdzie zaplanowano wszystkie główne imprezy, z rozmowami online z Seánem O’HAGANEM i Francisem BICKMORE’EM oraz czytaniem Nicka CAVE’A na ekranie, poprowadzi dziennikarka Radia 357 Ola BUDKA. Posłuchamy też "Pieśni torby na pawia" i premierowej "Rewolty w niebie" przygotowanej przez Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO.

Od kilku tygodni za sprawą "Nowego europejskiego kanonu literackiego", który zbiera książki otwierające na nowe doznania, pobudzające do dyskusji i zaspokajające wyrafinowane czytelnicze potrzeby, Kołobrzeg kojarzy się już z najwyższej próby europejską literaturą, autorkami i autorami nagradzanymi w swoich krajach, tłumaczonymi na dziesiątki języków oraz występującymi na najbardziej prestiżowych festiwalach. W tym roku są to: Bérengère COURNUT (Francja), Najat EL HACHMI (Hiszpania), Claudiu KOMARTIN (Rumunia), Hałyna KRUK (Ukraina), Aleš ŠTEGER (Słowenia), Maja URBAN (Chorwacja), Marek VADAS (Słowacja). Wydarzenia z ich udziałem poprowadzą: Inga IWASIÓW (proza), Grzegorz JANKOWICZ (poezja) i Katarzyna STOPARCZYK (literatura dla dzieci).

Kołobrzeg odwiedzi także jedna z najważniejszych koreańskich autorek Kim YIDEUM. Cenioną na całym świecie "Histerię" przetłumaczyli: Lynn SUH, Ewa SUH i Katarzyna SZUSTER-TARDI. Te pełne napięć, niespokojne, antyestablishmentowe teksty są jak podpalony lont. Teraz w końcu docierają do nas, by tym razem rozsadzić nasz system. Na festiwalu przeszłość miesza się płynnie z teraźniejszością i niejednokrotnie wybiega w przyszłość. Obchodzić będziemy setne urodziny Mirona BIAŁOSZEWSKIEGO oraz Philipa LARKINA. Kolejne wspominki upłyną pod znakiem "Meskaliny i muzyki" Henriego MICHAUX. W specjalny sposób uczcimy dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama MICKIEWICZA, którą podkreśla projekt "Romantyczność 2022" ze współczesnymi tekstami odwołującymi się do tradycji autora "Dziadów" albo też wojującymi z nią.

Wydarzenie z udziałem blisko trzydzieściorga autorek i autorów – tych uznanych i tych, którzy znaleźli się w finale konkursu, który zostanie rozstrzygnięty właśnie tego dnia poprzez głosowanie publiczności – odbędzie się w festiwalową sobotę o godzinie 12:00. Poprowadzi je kurator projektu Piotr ŚLIWIŃSKI. Wręczona zostanie także nowa nagroda literacka "Koło brzegu poezji i prozy" za najciekawszy wiersz lub opowiadanie z książki wydanej na festiwal. W nominowanej siódemce znalazły się utwory: Tomka GROMADKI, Marii KRZYWDY, Marcina MOKREGO, Krzysztofa CHRONOWSKIEGO, Julka ROSIŃSKIEGO, Karoliny SAŁDECKIEJ i Przemysława SUCHANECKIEGO, a zatem laureatów i laureatek ubiegłorocznych projektów wydawniczych towarzyszących festiwalowi.

Na tym festiwalu autorzy i autorki nie występują w klubie, kawiarni czy na plenerowej scenie, lecz zaangażowani są w rozbudowane wydarzenia, ze scenografią, oprawą wideo, muzyką graną na żywo, ze scenariuszami pisanymi tygodniami. Wszystko po to, by zapewnić książkom należną uwagę i czytanie, które pozostanie w pamięci na długie lata. Taka będzie "Muzyka słowa" z czytaniami z premierowych tomów poetyckich, prozatorskich i przekładowych z udziałem: Anny ADAMOWICZ, Krzysztofa CHRONOWSKIEGO, Jacka DEHNELA, Tomka GROMADKI, Katarzyny JAKUBIAK, Jakuba KORNHAUSERA, Marii KRZYWDY, Marcina MOKREGO, Jakuba PSZONIAKA, Julka ROSIŃSKIEGO, Karoliny SAŁDECKIEJ, Przemysława SUCHANECKIEGO oraz Huberta ZEMLERA, który przygotowuje muzyczną oprawę tegorocznej edycji.

Jeśli szukasz na własną rękę tego, co najnowsze w polskiej literaturze, to tradycyjnie od blisko dwudziestu lat podczas festiwalu Biura Literackiego poznać można najciekawsze głosy debiutanckie. W tym roku to aż dwanaścioro poetek i poetów, prozaiczek i prozaików: Iwona BASSA, Aleksandra BYRSKA, Barbara FRĄCZYK, Bartosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szymon KOWALSKI, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA, Marta LIPOWICZ i Alicja SAWICKA. Jeśli zaś komuś brakuje literackich wywiadów i sporów, to każdy festiwalowy dzień zakończą "Rozmowy na koniec". Gośćmi i gościnami Jakuba SKURTYSA i Antoniny TOSIEK będą te autorki i autorzy, którzy wystąpią na głównej scenie kolejnego dnia. W ten sposób będzie można zdecydować, w których wydarzeniach warto uczestniczyć.

By wziąć czynny udział w festiwalu, wystarczy zostać uczestniczką/uczestnikiem zajęć warsztatowych dla czytelników, tłumaczy i księgarzy, które poprowadzą: Miłosz BIEDRZYCKI, Ola BUDKA, Dariusz BUGALSKI, Inga IWASIÓW, Elżbieta ŁAPCZYŃSKA, Filip ŁOBODZIŃSKI, Natalia MALEK, Małgorzata NAROŻNA, Katarzyna STOPARCZYK, Piotr ŚLIWIŃSKI, Aleš ŠTEGER, MAREK VADAS, Dorota WODECKA, Bohdan ZADURA. Swój finał będą mieć także projekty wydawnicze (wśród prowadzących m.in. Adam KACZANOWSKI, Dawid MATEUSZ, Joanna MUELLER i Joanna ROSZAK) oraz pracownie otwarte. Momentem wytchnienia mają być: "Rozruch wyobraźni", czyli poranne spacery, gimnastyka na plaży, jazda na rowerze i inne aktywności, a także piątkowe przedpołudniowe wydarzenie dla dzieci, m.in. z udziałem znanego aktora Konrada PAWICKIEGO.

W bardzo trudnych dla kultury czasach festiwal organizowany przez Biuro Literackie współtworzą i wspierają: Regionalne Centrum Kultury, Miasto Kołobrzeg, Komisja Europejska w ramach programu Kreatywna Europa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Instytut Ramona Llulla i LTI Korea. Na uwagę zasługuje lista kołobrzeskich firm i instytucji, które również wspierają wydarzenie. Są to: Saltic Resort & SPA, Coffeedesk, Pufa Design, Kartonik i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalowej oraz w podcaście "Strona A, strona B", w którym dyrektor festiwalu Artur Burszta przybliża poszczególne imprezy i bohaterów/bohaterki wydarzeń.

Zdaniem profesora Tadeusza Sławka, który współtworzy tegoroczny manifest programowy: "Festiwale Biura Literackiego to wydarzenia wyjątkowe. Zawdzięczają to udziałowi znakomitych nazwisk, premierom nowych książek. Niepostrzeżenie zacierają się tutaj role i wszyscy ‘uczą się’ od siebie nawzajem. Jak nazwać taką wspólnotę? Nie znajduję lepszego słowa niż ‘wrażliwość’. W pewnym sensie festiwal w takiej formule jest dramatycznie ‘nie na czasie’ – któż dzisiaj w sferze publicznej praktykuje bowiem ‘wrażliwość’, gdy liczy się jedynie bezwzględna i programowo niewrażliwa ‘skuteczność’ – i jednocześnie nic bardziej nie jest naszemu czasowi potrzebne jak to, co dzieje się na festiwalu Biura: bez troskliwej i uważnej rozmowy, bez ważenia słowa, ‘naszego czasu’ nie da się uzdrowić".

Według jednej z najważniejszych postaci europejskiego środowiska literackiego Alexandry Büchler z Literature Across Frontiers: "Festiwal Biura Literackiego oddaje pasję do literatury, ale także świadomość, że nie może ona wzrastać w próżni – wymaga redakcji, publikacji, przekładu, dyskusji, analizy, krytycznego komentarza. Wszystko łączy się tu w jedno wielkie święto literatury: panele dyskusyjne, prezentacja młodych talentów i pracownie, w których już teraz można szukać kolejnej polskiej generacji literackiej". Po przeprowadzce nad morze festiwal nie tylko nie ma zatracić tych cech, ale wręcz będzie je rozszerzać. Podobnie jak w Stroniu Śląskim, z metaforycznej pierwszej stacji kolejowej ruszać będzie transport: już nie tylko wspólnoty, która rok po roku tworzyła się na festiwalu w górach, ale także osobisty, bez konkretnego adresu, bez granic.


[ Zobacz festiwalową stronę ]  [ Zobacz festiwalowy spot ]  [ Dołącz do wydarzenia ]  [ Rezerwacja wejściówek ]


TransPort Literacki 27

22–25.09.2022

Kołobrzeg Regionalne Centrum Kultury, Solna 1

CZWARTEK

ESEJ NA POCZĄTEK

 • 18:00
  Tadeusz SŁAWEK, Bogdan MIZERSKI i Hubert ZEMLER
  Otwarcie festiwalu i premiera eseju o znaczeniu słowa Trans.

JĘZYKI OBCE

 • 18:30
  Ołeksandr IRWANEĆ, Hałyna KRUK, Serhij ŻADAN i Bohdan ZADURA
  Prezentacja antologii 100 wierszy wolnych z Ukrainy i książek: Piszą, więc żyją. Sto pierwszych dni wojny oraz Historia kultury początku stulecia i inne wiersze z udziałem na żywo Ołeksandra IRWANCIA, Hałyny KRUK i Bohdana ZADURY oraz Serhija ŻADANA w formie online. Prowadzenie: Dariusz BUGALSKI. Muzyka: Hubert ZEMLER.

ROZMOWY NA KONIEC

 • 21:30
  Iwona BASSA, Aleksandra BYRSKA, Jacek DEHNEL, Barbara FRĄCZYK, Tomek GROMADKA, Bartosz HORYZA, Katarzyna JAKUBIAK, Zofia KILJAŃSKA, Szymon KOWALSKI, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Maria KRZYWDA, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA, Marta LIPOWICZ, Marcin MOKRY, Jakub PSZONIAK, Alicja SAWICKA
  Prowadzenie: Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK.

PIĄTEK

NOWY EUROPEJSKI KANON LITERACKI / DZIECINADA

 • 10:00
  Marek VADAS
  Czytanie z książki Ucieczka z udziełm autora ze Słowacji oraz Konrada PAWICKIEGO. Prowadzenie: Katarzyna STOPARCZYK. Muzyka: Hubert ZEMLER.

NOWE POETYCKIE I PROZATORSKIE GŁOSY Z POLSKI

 • 12:00
  Iwona BASSA, Aleksandra BYRSKA, Barbara FRĄCZYK, Bartosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szymon KOWALSKI, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA, Marta LIPOWICZ, Alicja SAWICKA
  Czytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021. Muzyka: Hubert ZEMLER.

NOWY EUROPEJSKI KANON LITERACKI / POEZJA

 • 14:00
  Claudiu KOMARTIN, Aleš ŠTEGER, Maja URBAN
  Czytanie z książek: Kobalt, Księga rzeczy i Statua wolności oraz rozmowa z udziałem autorki i autorów z Rumunii, Słowenii i Chorwacji oraz tłumaczy: Jakuba KORNHAUSERA i Miłosza BIEDRZYCKIEGO. Prowadzenie: Grzegorz JANKOWICZ. Muzyka: Hubert ZEMLER.

MUZYKA SŁOWA

 • 16:00
  Miron BIAŁOSZEWSKI (Jakub PSZONIAK), Tomek GROMADKA, Katarzyna JAKUBIAK, Maria KRZYWDA, Philip LARKIN (Jacek DEHNEL), Marcin MOKRY
  Czytanie z książek: Z dnia robię noc, Komunizm, gówno i może cię kocham, Obce stany, Wszystko dobrze, Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze i żywe linie nowe usta. Muzyka: Hubert ZEMLER.

JĘZYKI OBCE

 • 18:00
  Nick CAVE, Seán O’HAGAN
  Światowa premiera książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia z udziałem autorów książki Nicka CAVE’A i Seána O'HAGANA oraz Francisa BICKMORE’A w formie online, a także czytanie z książek Rewolta w niebie i Pieśń torby na pawia z udziałem na żywo tłumaczy: Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO i Tadeusza SŁAWKA. Prowadzenie: Ola BUDKA. Muzyka: Hubert ZEMLER.

ROZMOWY NA KONIEC

 • 21:30
  Krzysztof CHRONOWSKI, Henri MICHAUX (Jakub KORNHAUSER), Laura OSIŃSKA (Anna ADAMOWICZ), Julek ROSIŃSKI, Karolina SAŁDECKA, Przemysław SUCHANECKI, Piotr ŚLIWIŃSKI, Hubert ZEMLER
  Prowadzenie: Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK.

SOBOTA

ROMANTYCZNOŚĆ 2022

 • 12:00
  Miłosz BIEDRZYCKI, Dariusz BUGALSKI, Helena BURDZIŃSKA, Aleksandra BYRSKA, Łukasz CABAJEWSKI, Jacek DEHNEL, Michał DOMAGALSKI, Janka HARASIMOWICZ, Anouk HERMAN, Aleksandra KASPRZAK, Katarzyna KLEIN, Adrian KORLACKI, Jakub KORNHAUSER, Maria KRZYWDA, Jakub KURZYŃSKI, Natalia MALEK, Karol MALISZEWSKI, Joanna MUELLER, Katarzyna OŻGO, Zofia PACZEŚNA, Jakub PSZONIAK, Natalia ROGUZ, Joanna ROSZAK, Karolina SAŁDECKA, Katarzyna SZAULIŃSKA, Daniel TAMKUN, Antonina TOSIEK, Marcin WILKOWSKI
  Czytania z książki Romantyczność 2022 opublikowanej z okazji dwusetnej rocznicy wydania Ballad i romansów Adama MICKIEWICZA, a także wręczenie nagrody "Koło brzegu poezji i prozy" oraz nagród w piątej edycji konkursu "Wiersze i opowiadania doraźne". Prowadzenie: Piotr ŚLIWIŃSKI. Muzyka: Hubert ZEMLER.

NOWY EUROPEJSKI KANON LITERACKI / PROZA

 • 14:00
  Bérengère COURNUT, Najat EL HACHMI, Hałyna KRUK
  Czytanie z książek: Z kamienia i kości, Ostatni patriarcha i Ktokolwiek, tylko nie ja oraz rozmowa z udziałem autorek z Francji, Katalonii i Ukrainy. Prowadzenie: Inga IWASIÓW. Muzyka: Hubert ZEMLER.

MUZYKA SŁOWA

 • 16:00
  Krzysztof CHRONOWSKI, Henri MICHAUX (Jakub KORNHAUSER), Laura OSIŃSKA (Anna ADAMOWICZ), Julek ROSIŃSKI, Karolina SAŁDECKA, Przemysław SUCHANECKI
  Czytanie z książek: Nieobecność, Meskalina i muzyka, zmyśl[ ]zmysł, streszczenie pieśni, O i Rekuhkara. Muzyka: Hubert ZEMLER.

JĘZYKI OBCE

 • 18:00
  Kim YIDEUM
  Czytanie z książki Histeria z udziałem autorki z Korei Południowej oraz tłumacza Lynna SUHA. Prowadzenie: Katarzyna JAKUBIAK. Muzyka: Hubert ZEMLER.

EPILOG

 • 21:30
  Hubert ZEMLER
  Koncert. Wykonanie płyty Drut.

TOWARZYSZĄCE

ROZRUCH WYOBRAŹNI

PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA

 • 8:00
  Różne OSOBY
  Zajęcia na świeżym powietrzu.

KURS NA CZYTANIE

CZWARTEK

 • 10:00
  Karol MALISZEWSKI
  Final zajęć dla uczniów szkół średnich z Kołobrzegu biorących udział w przyznawaniu nagrody "Koło prozy i poezji".

PRACOWNIE TRANSPORTU 27

CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA

 • 17:30 - 18:00 i 9:00 - 11:00

PROJEKTY WYDAWNICZE DLA POETÓW (4)

 • PRACOWNIA DEBIUTÓW POETYCKICH (GRUPA 1)
  Dawid MATEUSZ
  Zajęcia dla uczestników konkursu "Połów. Poetyckie debiuty 2021".
 • PRACOWNIA DEBIUTÓW POETYCKICH (GRUPA 2)
  Jakub SKURTYS
  Zajęcia dla uczestników konkursu "Połów. Poetyckie debiuty 2021".
 • PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI WIERSZEM
  Joanna MUELLER
  Zajęcia dla uczestników konkursu na pierwszą książkę poetycką.
 • PRACOWNIA DRUGIEJ KSIĄŻKI WIERSZEM
  Joanna ROSZAK
  Zajęcia dla uczestników konkursu na drugą książkę poetycką.

PROJEKTY WYDAWNICZE DLA PROZAIKÓW (3)

 • PRACOWNIA DEBIUTÓW PROZATORSKICH (GRUPA 1)
  Adam KACZANOWSKI
  Zajęcia dla uczestników projektu "Połów. Prozatorskie debiuty 2021".
 • PRACOWNIA DEBIUTÓW PROZATORSKICH (GRUPA 2)
  Jakub KORNHAUSER
  Zajęcia dla uczestników projektu "Połów. Prozatorskie debiuty 2021".
 • PRACOWNIA KSIĄŻKI PROZĄ
  Katarzyna JAKUBIAK
 • Zajęcia dla uczestników konkursu na pierwszą książkę prozatorską.

PROJEKTY OTWARTE WIERSZEM I PROZĄ (9)

 • PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM (GRUPA 1)
  Anna ADAMOWICZ
  Zajęcia dla początkujących poetów.
 • PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM (GRUPA 2)
  Tomek GROMADKA i Julek ROSIŃSKI
  Zajęcia dla początkujących poetów.
 • PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM (GRUPA 3)
  Karol MALISZEWSKI
  Zajęcia dla początkujących poetów.
 • PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM (GRUPA 4)
  Marcin MOKRY i Karolina SAŁDECKA
  Zajęcia dla początkujących poetów.
 • PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM (GRUPA 5)
  Jakub PSZONIAK i Przemysław SUCHANECKI
  Zajęcia dla początkujących poetów.
 • PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ (GRUPA 1)
  Krzysztof CHRONOWSKI
  Zajęcia dla początkujących prozaików.
 • PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ (GRUPA 2)
  Jacek DEHNEL
  Zajęcia dla początkujących prozaików.
 • PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ (GRUPA 3)
  Maria KRZYWDA
  Zajęcia dla początkujących prozaików.
 • PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ (GRUPA 4)
  Elżbieta ŁAPCZYŃSKA
  Zajęcia dla początkujących prozaików.

PROJEKTY PRZEKŁADOWE (3)

 • PRACOWNIA PRZEKŁADOWA (GRUPA 1)
  Miłosz BIEDRZYCKI
  Zajęcia dla tłumaczy z języka słoweńskiego.
 • PRACOWNIA PRZEKŁADOWA (GRUPA 2)
  Filip ŁOBODZIŃSKI
  Zajęcia dla tłumaczy z języka katalońskiego i hiszpańskiego.
 • PRACOWNIA PRZEKŁADOWA (GRUPA 3)
  Bohdan ZADURA
  Zajęcia dla tłumaczy z języka ukraińskiego.

PROJEKT DLA KSIĘGARZY

 • PRACOWNIA KSIĘGARSKA
  Dariusz BUGALSKI, Natalia MALEK, Małgorzata NAROŻNA, Katarzyna STOPARCZYK, Aleš ŠTEGER, Marek VADAS
  Zajęcia dla uczestników projektów "Jak w nowoczesny sposób promować księgarnię" oraz "Dziecinada".
 • Czwartek 17:30 / Otwarcie zajęć
  Natalia MALEK: Wprowadzenie do zajęć, zapoznanie się uczestników, przedstawienie ramowego programu wydarzeń.
 • Piątek 9:00 / "Jak w nowoczesny sposób promować księgarnię"
  Natalia MALEK: Potencjał marketingowy i promocyjny książek oraz księgarni. Czy promocja księgarni to zawsze promocja czytelnictwa? Promocja a ambitna literatura – dlaczego to wcale nie musi się wykluczać, czyli jak mądrze promować wymagającą literaturę. Księgarnia jako marka – przykłady skutecznych kampanii promocyjnych i tego, w jaki sposób dostosować je do rynku książki.
 • Piątek 10:00 / "Jak w nowoczesny sposób promować księgarnię"
  Aleš ŠTEGER: Przykłady dobrych praktyk promujących czytelnictwo i księgarnie w Słowenii. Jak tamtejsze księgarnie poszerzają zakres swoich działań i czy traci na tym literatura? Jak szukać źródeł inspiracji poza własną branżą?
 • Sobota 9:00 / "Dziecinada"
  Katarzyna STOPARCZYK: Książka jako początek rozmowy z dzieckiem. Jak rozmawiać z dziećmi i jaką rolę odgrywa w tym literatura? Czytać jak dziecko, czyli jak nie zatracić w sobie dziecięcego czytelnika.
 • Sobota 10:00 / "Dziecinada"
  Marek VADAS: Na styku ilustracji i słowa, czyli o roli dziecięcych lektur oraz o współczesnych ojcach.
 • Niedziela 9:00 / "Jak w nowoczesny sposób promować księgarnię"
  Dariusz BUGALSKI: Współpraca księgarń z mediami. Czy księgarnia może być miejscem atrakcyjnym dla dziennikarzy? Jak szukać potencjalnych partnerów w mediach dla swoich działań?
 • Niedziela 10:00 / "Dziecinada"
  Małgorzata NAROŻNA: Wielofunkcyjna księgarka z misją. Dlaczego "kluboksięgarnia", a nie po prostu księgarnia? Trudna sztuka współpracy – od ASP, przez przedszkola, szkoły, prywatne firmy, media. Budowanie środowiska wokół księgarni. Ciągła potrzeba edukacji – gdzie szukać możliwości rozwoju?
 • Niedziela 11:00 / Podsumowanie
  Natalia MALEK: Zamknięcie i podsumowanie zajęć.

PROJEKT DLA CZYTELNIKÓW (1)

 • PRACOWNIA CZYTELNICZA
  Ola BUDKA, Dariusz BUGALSKI, Inga IWASIÓW, Barbara PIEGDOŃ-ADAMCZYK, Katarzyna STOPARCZYK, Piotr ŚLIWIŃSKI
 • Piątek 9:00
  Ola BUDKA: Muzyczne (auto)biografie.
 • Piątek 10:00
  Inga IWASIÓW: Prozy konfesyjne. Jak przekładać życie na literaturę.
 • Sobota 9:00
  Dariusz BUGALSKI: 12.
 • Sobota 10:00
  Katarzyna STOPARCZYK: O tym, jak mieć w życiu frajdę.
 • Niedziela 9:00
  Piotr ŚLIWIŃSKI: Wiersze modne. Jak w tym sezonie nosić się lirycznie.
 • Niedziela 10:00
  Barbara PIEGDOŃ-ADAMCZYK: Jak się robi "Magazyn do czytania".