Contact Us!

10 SIERPNIA 2017  GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE”
„Orkiestra Dwóch Instrumentów - od Baroku do Współczesności”
Duo Accosphere – międzynarodowy duet akordeonowy

 

 

Po raz drugi w historii festiwalu „Muzyka w Katedrze” będzie można wysłuchać akordeonu i to w duecie.  Duo Accosphere jest międzynarodowym zespołem, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki, dla których główną ideą działalności jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych odsłonach brzmieniowych.  Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową, występując na kilkudziesięciu koncertach w Polsce i za granicą (Austria, Dania, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Do najważniejszych osiągnięć należą: występy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie (2014), występy na międzynarodowych festiwalach muzycznych jak: Barendorfer Klassik Fest w Iserlohn (Niemcy), Festival „Day of Accordion and Bayan Music” w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Wilnie (Litwa), Festival of Modern Art w Odessie (Ukraina), Festiwal Wawel o Zmierzchu w Krakowie, BachFest 2014 w Detmold (Niemcy) czy Festiwal Contemporary Baroque w Wiedniu (Austria). Ponadto duet prezentował się na scenie Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Akademii Muzycznej we Lwowie, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Dusseldorf, Arithmeum Bonn oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada szereg laurów w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając m in.: I miejsca w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja), XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku  (2012), XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012), Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011). W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z wcześniejszych epok. Wyrazem tych zainteresowań jest współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych kompozycji a także autorskie aranżacje kompozycji wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej, powstałych od Baroku do XX wieku. Zespół dokonał nagrań między innymi dla niemieckiego radia WDR3 oraz Polskiego Radia. O renomie Duo Accosphere w skali międzynarodowej świadczy ponadto połączenie wyrazistych, różnorodnych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również w wymiarze solistycznym. 

Wszystkie koncerty w ramach  XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” są biletowane. Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).


PROGRAM KONCERTU
Johann Sebastian Bach - Koncert podwójny c-moll BWV1060
(1685-1750)
1. Allegro
2. Andante
3. Allegro

Sofia Gubaidulina - De Profundis (solo Grzegorz Palus)
(ur.1931)

Henryk Wieniawski - Scherzo - Tarantella (solo Alena Budzinakova)
(1835-1880)
Piotr Czajkowski -  Suita z baletu „Dziadek do orzechów”  op.71a
(1840-1893)

1. Uwertura Miniatura
2. Marsz
3. Taniec Wróżki Cukrowej
4. Trepak
5. Taniec Arabski
6. Taniec Chiński
7. Taniec Pastuszków
8. Walc Kwiatów

 

NOTY BIOGRAFICZNE: 
Alena Budziňáková

Zaliczana do grona najwybitniejszych reprezentantów  słowackiej akordeonistyki. Ukończyła Konserwatorium w Koszycach oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Obecnie jest uczestniczką prestiżowych studiów Konzertexamen w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) w klasie prof. Grzegorza Stopy. Jest laureatką szeregu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym,  m in. I nagroda w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012), I  nagroda w IMC-UNESCO ”Coupe Jeunesse” w Dunajskiej Stredzie (Słowacja), I nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2010). Koncertuje z repertuarem solowym oraz kameralnym. Dokonała nagrań dla Słowackiego Radia i Telewizji,  słowackiego Radia Devin, Polskiego Radia w Rzeszowie i Krakowie oraz niemieckiego Radia WDR 3.


Grzegorz Palus

Absolwent The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy)  oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem ponad czterdziestu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Austria, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Włochy, Ukraina, USA). W 2014 roku zadebiutował w roli solisty z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego. Jest zapraszany do prowadzenia kursów akordeonowych m in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a także zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Od 2016 roku pracuje na stanowisku asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

 

Baza materiałów wideo

loading...

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Previous Next Play Pause