Contact Us!

7 LIPCA – 25 SIERPNIA 2016, GODZ. 20.30, BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
 XVI Międzynarodowy Festiwal „MUZYKA W KATEDRZE” 

 

    Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta z przyjemnością zaprasza na koncerty 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w czwartki, począwszy od 7 lipca  (z wyłączeniem 18 sierpnia – tydzień z folklorem - „Interfolk” ) w Bazylice w Kołobrzegu, o godz. 20.30. 


    Festiwal nawiązuje do znakomitych tradycji muzycznych naszego miasta, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale było także centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych koncerty w kolegiacie uatrakcyjniały pobyt kuracjuszy w naszym mieście, tak  dzieje się i obecnie. Polecamy uwadze kołobrzeżan i wczasowiczów odwiedzających nasze miasto w sezonie letnim cotygodniowe spotkania z  muzyką klasyczną niemalże w bezpośrednim kontakcie z wykonującymi ją artystami. Do Kołobrzegu zapraszamy najlepszych instrumentalistów znanych w kręgach miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwanych w najlepszych salach koncertowych Europy i świata. Obok nich staną na scenie znakomicie zapowiadający się  skrzypkowie czy altowioliści młodego pokolenia, biorący udział w warsztatach odbywających się latem w Szczecinie i w Kołobrzegu. Emocji i niezwykłych doznań artystycznych z pewnością nie zabraknie. W tegorocznej edycji festiwalu znów zabrzmią katedralne organy i to aż dwukrotnie. Muzyczne piękno wydobędą z nich profesor Stanisław Kamiński, utytułowany solista i kameralista oraz Jakub Pankowiak reprezentujący młode pokolenie organistów. Koncerty organowe wzbogaci udział instrumentalistów ( Dumitru Harea – fletnia pana) i solistów (Monika Buczkowska – sopran, Łukasz Kocur – bas). Nie zabraknie znakomicie sprawdzających się podczas festiwalowych koncertów orkiestr:  Orkiestry  XXIII  Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych pod dyrekcją profesora Jana Miłosza Zarzyckiego (partie solowe skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz)  i kierowanej przez profesora Jana Staniendę Orkiestry XII  Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych. Nieco inne oblicze orkiestry przedstawią  Baltic Neopolis Virtuosi – zespół złożony z  wybitnych,  polskich, młodych artystów oraz wybitnych muzyków krajów Morza Bałtyckiego.  Festiwal zainauguruje koncert jednego z najbardziej znanych na świecie chórów chłopięcych,  mającego na swoim koncie ponad 3 tysiące koncertów w wielu krajach na czterech kontynentach – Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją  Jacka Sykulskiego, cenionego kompozytora, dyrygenta i chórmistrza wyznaczającego nowe kierunki w polskiej i międzynarodowej sztuce chóralnej. Po koncertach m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Notre Dame w Paryżu, czy Matsumoto Harmony Hall w Japonii przyszedł czas na Bazylikę w Kołobrzegu. Dyrektor artystyczny festiwalu, Przemysław Kieliszewski poleca państwa uwadze również koncert finałowy z udziałem akordeonisty Marcina Wyrostka -  zdobywcy  potrójnej platyny i nominacji do nagrody Fryderyki 2010 za płytę "Magia del Tango" oraz podwójnej platynowej płyty („Coloriage"),  z którym wystąpi wirtuoz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski i Kwintet Smyczkowy Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. 


    Wstęp na koncerty jest biletowany, bilety można nabyć w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta ul. Solna 1 oraz w dniu koncertu przy wejściu do Bazyliki godzinę przed koncertem.

 

K A L E N D A R I U M     K O N C E R T Ó W 

 

7.07.2016  KONCERT INAUGURACYJNY
POZNAŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY
Poznański Chór Chłopięcy
Jacek Sykulski – dyrygent/ Dirigent

14.07.2016  SYMFONICZNE TRYUMFY
Orkiestra  XXIII Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych
 Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce

 21.07.2016  SOLIŚCI TEATRU MUZYCZNEGO
Soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu
Monika Buczkowska – sopran
Łukasz Kocur – bas

Jakub Pankowiak – organy

28.07.2016 ORKIESTRA EUROPEJSKICH WARSZTATÓW
Orkiestra XII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów                 
Orkiestrowych oraz pedagodzy-soliści
Jan Stanienda  -  skrzypce, kierownictwo artystyczne 

4.08.2016 BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI 
Baltic Neopolis Virtuosi
Hugo Ticciati – skrzypce
Maksym Dondalski – skrzypce
Dawid Pajdzik- altówka
Erika Catlaka- altówka
Tomasz Szczęsny- wiolonczela
Piotr Więcław- wiolonczela

11.08.2016 MAGICZNA FLETNIA PANA
Sławomir Kamiński – organy
Dumitru Harea – fletnia Pana

25.08.2016 KONCERT FINAŁOWY
ARGENTYŃSKI WIECZÓR
Marcin Wyrostek – akordeon
Łukasz Kuropaczewski – gitara
Kwintet Smyczkowy Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu

 

Baza materiałów wideo

loading...

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Previous Next Play Pause