Contact Us!

Zapraszamy na jubileuszową 25. edycję Festiwalu INTERFOLK. W tym roku Kołobrzeg w dniach 16-20 sierpnia odwiedzą zespoły folklorystyczne z Argentyny, Cypru, Indonezji, Portugalii, Polski i Rumunii. Poniżej szczegółowy program imprezy.

 

PROGRAM 
XXV Międzynarodowe Spotkania z Folklorem  
INTERFOLK

16 sierpnia 2016 WTOREK
16.00 – KOROWÓD FOLKLORU – parada zespołów folklorystycznych ulicami miasta (Armii Krajowej, Dworcowa, Pl. 18 Marca, Walki Młodych, Łopuskiego)
19.00 – Koncert inauguracyjny – Amfiteatr , bilety: 2,- zł

 

17 sierpnia 2016 ŚRODA 
11.00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych (Cypr, Rumunia) – scena plenerowa RCK
16.00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych (Argentyna, Polska) – dziedziniec ratusza
19.00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA (Portugalia, Indonezja) – Amfiteatr , bilety: 2,- zł

 

18 sierpnia 2016 CZWARTEK
10.00 – spotkanie delegacji zespołów folklorystycznych z władzami samorządowymi – mała sala teatralna RCK 
11.00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych (Portugalia, Indonezja) – scena plenerowa RCK
16.00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych (Cypr, Rumunia) – dziedziniec ratusza
19.00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA (Argentyna, Polska) – Amfiteatr, bilety: 2,- zł

 

19 sierpnia 2016 PIĄTEK
11.00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych (Argentyna, Polska) – scena plenerowa RCK
16.00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych (Portugalia, Indonezja) – dziedziniec ratusza
19.00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA (Cypr, Rumunia) – Amfiteatr , bilety: 2,- zł
 


20 sierpnia 2016 SOBOTA 
18.30 – parada zespołów folklorystycznych dzielnicą uzdrowiskową (ul. Rodziewiczówny na trasie Sanatorium Perła Bałtyku – Sanatorium Bałtyk)
20.00 – KONCERT GALOWY z pokazem sztucznych ogni – plaża przy molo 

 

Bilety na koncerty do nabycia w kasie RCK a od dnia 16.08. od godz. 16.00 w Amfiteatrze

ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE.   

 

Opisy zespołów:

Argentyna

Bafolse  - Ballet Folklórico Latinoamericano Santiago del Estero

Od momentu powstania latynoamerykański zespół folklorystyczny „ Santiago del Estero” odgrywa ważną rolę, pokazując popularne  tańce pochodzące z Argentyny, jak również tańce latynoamerykańskie. Zespół ten jest kulturalnym ambasadorem prowincji Santiago del Estero, w której został założony, jak również jest on ambasadorem  całego kraju , zwłaszcza po otrzymaniu specjalnego odznaczenia od władz państwowych.
Zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi honorowe wyróżnienie departamentu kultury. Grupa”Santiago del Estero” brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach pokazując folklor Argentyny niemal na całym świecie. Występowali m.in. w USA, we Włoszech, w Kanadzie, Belgii, Holandii, Meksyku, Urugwaju, Kolumbii, Peru, Brazylii, Chile, Boliwii, Wenezueli, Turcji i Bułgari.
Występował również w całym kraju, brał udział w kulturalno – oświatowych programach telewizyjnych ukazując dorobek kulturowy Argentyny poprzez taniec i muzykę.
Grupa powstała w maju 1987 roku, kiedy to przedstawiciel władz prowincji Santiago del Estero zatwierdził powstanie zespołu. Przez 26 lat istnienia grupa występowała na ważnych festiwalach a kraju i za granicą.

 

 

Północny Cypr

Cyprus Turkish Folk Dance Federation
Folk Dance Goup

Tańce:

Orakli bolum – taniec wykonywany podczas żniw i przygotowań do nich. Mężczyżni sieją i modlą się o obfite plony. Kobiety przynoszą im wodę i jedzenie.
Kozan – taniec weselny wykonywany tuż po wieczorze panieńskim.. Po tym tańcu Pan Młody musi dać złotą bransoletkę, aby zobaczyć twarz Panny Młodej.W ostatniej części tańca kobieta i mężczyzna spotykają się, aby uczcić ich ślub. Czerwona tkanina na dzbanach jest symbolem czystości, szczęścia i radości Panny Młodej. Na koniec tańca rozbijany jest dzban. Rozbity dzban ma 2 znaczenia: 
1)symbolizuje szczęście
2)jest to przeznaczenie – młodzi mają tyle dzieci, na ile kawałków rozbije się dzban
Taniec z kadzidłami – jest tańczony podczas ceremonii ślubnych lub w czasie wyjątkowych dni , np. powitanie  długo oczekiwanych gości. Taniec ten chroni przed nieszczęściem. Ma wnieść szczęście radość i światło do naszego życia. Przynosi pokój, którego symbolem są liście oliwki.

 

 

Indonezja

S1 Prasetiya Mulya Group


Nasz zespół sercem i duszą oddany jest szerzeniu i promowaniu indonezyjskiej kultury. Usiłuje też ukazać tradycję wielu prowincji Indonezji podczas swoistych przedstawień teatralnych. Jest też świetną alternatywą dla młodych wykonawców, nie tylko pod względem społecznym, ale i edukacyjnym. Zespół pomaga młodym ludziom znaleźć równowagę między współczesną kulturą, a kulturowym dziedzictwem. To czyni grupę jednym z kulturalnych skarbów Indonezji. Mamy nadzieję poszerzać nasz punkt widzenia, będąc częścią festiwali folkowych na całym świecie. Występowaliśmy m.in. we Włoszech, Francji, Holandii, Bułgarii, Turcji, Anglii i w Polsce.
Nasze tańce:
TIFA DANCE – pochodzący z Papua - twórczy taniec, który opowiada o szczęśliwych, młodych ludziach, grających na małym bębnie zwanym „tifa”
BAJIDOR KAHOT DANCE – z zachodniej Jawy . Ten taniec jest adaptacją muzyki Ajeng, która rozwinęła się na obrzeżach Betawii. Muzyka Ajeng używa perkusji – instrumentu towarzyszącego ceremoniom ślubnym, które są inspiracją dla japońskich tańców
TOKECANG DANCE – pochodzenie zachodnia Jawa. Taniec wyraża szczęście i dziękczynienie dla Wszechmogącego za życie w dobrobycie. Radość jest głównym tematem tego tańca. Atmosfera dobrych żniw, które przynoszą obfitość. Dobrobyt jest wyrażony serią pięknych ruchów
PIRING DANCE - zachodnia Sumatra – taniec ten jest wykonywany w czasie żniw, aby prosić o błogosławieństwo i dobrobyt
LONTAR DANCE – opowiada o kobiecej obronie i o tym , że kij jest świetnym narzędziem obrony
JARAI DANCE – z Borneo – taniec jest podziękowaniem Bogu za obfite zbiory
RAPAI GELENG DANCE – taniec szamański z regionu Aceh, jest wykonywany przez kilka osób siedzących w rzędzie, grających na instrumencie podobnym do tamburynu, zwanym Rapai. Kulminacyjnym punktem tańca jest niezwykle energetyczny ruch, który symbolizuje wspólnotę, ale też jednocześnie jest przekazem łączności z Bogiem. Jest śpiewany jako modlitwa do Allacha. Na początku taniec był wykonywany wyłącznie przez mężczyzn grających na „Rapai” i potrząsających rękami. Obecnie kobiety również mogą tańczyć Rapai.
GEDUMBAK DANCE – (północna Sumatra) – taniec ukazuje życie ludzi, którzy żyją z rolnictwa i rybołówstwa. Opisuje rolników uprawiających pola ryżowe i rybaków, zarzucających sieci.

 

 

Polska

Zespół Pieśni i Tańca "Siemianowice"


Zespół Pieśni i Tańca „Siemianowice” jest grupą o szerokich możliwościach,
prezentującą folklor taneczno – muzyczny z terenu Śląska oraz pozostałych regionów Polski.
Aktualnie w programie zespołu znajdują się:
Tańce z regionu śląskiego:
- Suita Śląska – Rozbark 
- Suita Śląska – Pszczyna 
- Suita Tańców Mieszczan Żywieckich
Tańce góralskie:
- Beskid Śląski
Tańce narodowe:
- Polonez z Mazurem 
- Krakowiak 
- Kujawiak z Oberkiem
Zespół koncertuje w składzie 25 – 35 osób, jest to grupa taneczna, wokalna
oraz kapela (w składzie 5 – 7 osób). W skład kapeli wchodzą: akordeon, skrzypce
I, skrzypce II, altówka, kontrabas, klarnet I, klarnet II.

 

 

Portugalia

Grupo Folclórico Cancioneiro de Cantanhede

Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach: „reco-reco” – instrument wykonany z trzciny, ogromny bęben, instrument podobny do akordeonu, mała gitara, trójkąt itd.
Tańce.
Typowe pieśni i tańce naszego regionu były śpiewane i tańczone na koniec prac rolnych i na pielgrzymkach.
Kostiumy.
Wszystkie kostiumy były używane w XIX w. przez ludzi z naszego regonu. W tańcach odwzorowane są kostiumy panny młodej i pana młodego, sprzedawcy, rybaka, pielgrzyma, zbieracza plonów, właściciela winnicy.
Region.
Znany jest ze sławnego kamienia, wspaniałych win i ziemniaków, a także porośniętej lasem linii brzegowej plaży. 
Symbol.
Symbolem grupy jest „Roca” zrobiona z liści winogron i papierowych kwiatów, którą ofiarowywało się właścicielowi ziemskiemu podczas uczty kończącej okres żniw.

 

 

Rumunia

 

Doina Aiudului Folk Dance

Historia zespołu folkowego „Doina Aiudului Folk Dance” sięga 1975 roku. Mimo, że członkowie zespołu są bardzo młodzi, prezentują swoją twórczość na wielu międzynarodowych festiwalach, gdzie zostali wielokrotnie nagradzani. 
Zespół składa się z 45 osób – muzyków, tancerzy i solistów. Ich występy są na bardzo wysokim poziomie, zachwycają widzów na całym świecie. Wartościowy repertuar, dokładność wykonania, elegancja układów choreograficznych i doskonała aranżacja to tylko niektóre elementy, dzięki którym zdobywają oni uznanie widzów.
Zarówno wokaliści, tancerze, jak i muzycy wybierają i interpretują starodawne utwory z małych miejscowości okolic Aiud. Repertuar zespołu zawiera narodowe, folkowe utwory, tańce i kostiumy, które promują artystyczne i kulturalne dziedzictwo dolin Mures i Tarnave, gór Apuseni oraz innych regionów kraju. Bardzo popularne są w w dolinie Mures folkowe tańce: „Haidaul wit a bat”, „Muresul”, „Turdasul”, a taniec Haidaul z dwiema dziewczynami – piękny i unikatowy - znany jest w całej Rumunii. Tańce, kostiumy i pieśni są częścią naszego narodowego, specyficznego folkloru. Dodatkowo repertuar zespołu zawiera pieśni i tańce z regionów całego kraju, takich jak np. Tarina z Abrud.
Tradycyjny strój pozostał niezmieniony przez lata. Podstawową częścią stroju dla mężczyzn i kobiet jest koszula lub halka zrobiona z konopi, lnu lub wełnianych włókien. Kobiety przewiązane wokół pasa przy pomocy wąskiego paska, mężczyźni – szerokiego. Kobiety na halce zawsze noszą fartuch. W tańcach obszaru Transylwanii używane są dwa, osobne fartuchy – jeden z przodu, drugi z tyłu. Męski, tradycyjny ubiór stanowi biała koszula – camasa, białe spodnie, kapelusz, pasek, kamizelka lub palto. Lokalne różnice uwidocznione są  przy długości koszuli, typie haftu, wzorze na kamizelce. Zewnętrzne stroje noszone przez mężczyzn i kobiety są podobne. Zrobione zazwyczaj z owczej skóry lub sfilcowanych, wełnianych materiałów. Udekorowane są skórzaną aplikacją i jedwabnym haftem.
Wykonawcy zespołu „Doina Aiudlui” podczas swojego występu zaprezentują kostiumy i twórczość ludową różnych regionów Rumunii: Transylwanii, Banatu, Oltenii, Mołdawii, Maramures.

 

Argentyna
Argentyna
Argentyna
Argentyna
Argentyna
Argentyna
Argentyna
Argentyna
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Cypr fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Indonezja fot. miastokolobrzeg.pl
Polska
Polska
Polska
Polska
Polska
Polska
Polska
Polska
Portugalia
Portugalia
Portugalia
Portugalia
Portugalia
Portugalia
Portugalia
Portugalia
Rumunia
Rumunia
Rumunia
Rumunia
Rumunia
Rumunia
Rumunia
Rumunia

Baza materiałów wideo

loading...

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Previous Next Play Pause