Contact Us!

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta

Galeria Sztuki Współczesnej im. A.J. Ściesińskich w Kołobrzegu oraz autorka zapraszają na wystawę

,, Igłą i nitką malowane"  wystawa tkaniny artystycznej

OD 21.09 DO 18.10.2018,  hol RCK

 

W dniach od 21.09. do 18.10.2018 r. zapraszamy do Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta na wystawę Swava Launay (Francja) "Igłą i nitką malowane" - wystawa tkaniny artystycznej.

Swava Launay(Stanisława Bartosiewicz) urodziła się i wychowała w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie. Studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł magistra filologii romańskiej uzyskała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.W 1977 roku wyjechała na stałe do Francji. Podjęła studia na Wydziale Literatury paryskiej Sorbony (faculté des lettres) zakończone licencjatem. Następnie wraz z rodziną przeniosła się do Prowansji na Lazurowe Wybrzeże, do małego miasteczka Mougins. Tam mieszka i tworzy do dnia dzisiejszego. Początkowo zajmowała się malarstwem olejnym i akwarelą. Jednak jej życiową pasją stała się tkanina artystyczna.Pędzle i farby zamieniła na nożyczki i igły. Przełomowym dla poszukiwań artystycznych stało się spotkanie z dwojgiem ukraińskich artystów przebywających na emigracji we Francji - Joanną Winnikow i Jurim Kaulczyckim. Pod ich wpływem odkryła, że to właśnie tkanina najlepiej odpowiada jej oczekiwaniom i temperamentowi, jako środek artystycznej wypowiedzi. Jest najodpowiedniejszym medium do wyrażenia siły i urody życia poprzez ukazanie fantazji, marzeń i snów artystki. Najlepiej też pozwala ukazać piękno śródziemnomorskiego krajobrazu, jak też pełne refleksji sceny rodzajowe.

Nie brakuje w twórczości Swavy Launay odwołań do wszystkiego, co jest związane z szeroko pojętą kulturą śródziemnomorską, w tym do scen historycznych i mitologicznych. Nie bez znaczenia na podejmowaną tematykę ma klasyczne wykształcenie i miejsce zamieszkania. To co wyróżnia jej dzieła, to feeria kolorów i wzorów emanujących ciepłem, witalnością i radosnym nastrojem. Najchętniej tworzy w technice aplikacji znanej od starożytności, polegającej na naszywaniu lub wszywaniu w tkaninę elementów wyciętych z innych tkanin lub materiałów. Chętnie aplikacje łączy z patchworkiempolegającym na zszywaniu ze sobą różnych skrawków materiału, najczęściej o regularnych, geometrycznych kształtach.

 

Z upodobaniem eksponuje sposób łączenia tkanin, co podkreślaw sposób sugestywny ekspresję tworzenia. Gęsty ścieg nici niczym kontur łączy ze sobą w sposób wysmakowany fragmenty materiałów o różnym kolorze, deseniu i fakturze. Jak sama mówi, pracuje tylko z tkaninami naturalnymi, w odróżnieniu od sztucznych, które są ,,chłodne i nie mają duszy”. Najchętniej stosuje len, wełnę, satynę, brokat, perkal, ryps, denim, kreton i atłas. Jeśli nie znajduje odpowiedniego wzoru, tworzy go sama, stosując technikę batiku (farba i gorący wosk). Niebywała swoboda, odwaga warsztatowa i upodobanie do nowatorskich działań sprawia, że powstają unikalne dzieła, swoiste tekstylne kolaże.To wyrafinowane obrazy uszyte z fragmentów tkanin.

 

Dorobek artystyczny Swavy Launay to kilkaset prac wykonanych z niezwykłąprecyzją i pasją. Jej tkaniny były i są wystawiane w wielu renomowanych muzeach i galeriach świata, między innymi we Francji (Nicea, Mougins, Strasburg, Cannes),Monako (Monte Carlo), Brazylii (Sao Paulo), Szwajcarii (Montreux, Rapperswil), Belgii (Bruksela),Austrii (Wiedeń), Litwie (Wilno), Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork,Filadelfia, Houston),Ukrainie(Kijów) i Polsce (Zamość, Tyszowce, Kraków,Puławy, Janowiec, Wałbrzych). Wszędzie spotykają się z życzliwym przyjęciem, przysparzając artystce coraz to nowe rzesze wielbicieli. Cieszą się też niesłabnącym zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów, głównie z Francji i USA. Kika prac znajduje się również w Polsce.

Zapraszamy również na stronę internetową artystki 

Cyrk okładka
Cyrk okładka
foto Janusz Zimon, BWA Galeria Zamojska
foto Janusz Zimon, BWA Galeria Zamojska
Swava Launay BWA Zamość fot.janusz zimon (11)
Swava Launay BWA Zamość fot.janusz zimon (11)
Swava Launay Nice 21.06.2013 DSC_6872
Swava Launay Nice 21.06.2013 DSC_6872
Wystawa RCK1
Wystawa RCK1
Wystawa RCK 2
Wystawa RCK 2
Wystawa RCK 3
Wystawa RCK 3
Wystawa RCK 4
Wystawa RCK 4
Wystawa RCK 5
Wystawa RCK 5
Wystawa RCK 6
Wystawa RCK 6
cennik
cennik

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Anwil Grupa Orlen
Previous Next Play Pause

Kołobrzeg 360