Contact Us!

20 LIPCA 2017 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "MUZYKA W KATEDRZE" Jazz spotyka klasykę... Maciej Fortuna "Muzyka na Trąbkę i Organy".

UWAGA! Specjalnie dla kołobrzeskiej publiczności, w koncercie będzie uczestniczył amerykański saksofonista Mack Goldsbury

 

Muzyka na Trąbkę i Organy Macieja Fortuny to nowatorski koncert współczesnej muzyki kameralnej z wykorzystaniem trąbki i organów. Niezwykłość programu polega na tym, że nie prezentuje on utworów w konwencji muzyki klasycznej, lecz autorskie dzieło. Składają się na nie nowoczesne utwory stworzone przez artystę zafascynowanego muzyką improwizowaną, sonorystyką, ambientem i bogactwem brzmień organowych. Nowatorstwo zestawienia i wykorzystania instrumentów podkreśla dodatkowo fakt użycia specjalnych efektów dźwiękowych oraz dodanie obrazu w autorskim wykonaniu Macieja Szałka.

W tej wyjątkowej rzeczywistości dźwiękowej można doszukać się elementów muzyki etnicznej czy liturgicznej. Kompozycje Fortuny bazują, w znacznej mierze, na motywach późnośredniowiecznej liturgicznej muzyki organowej. Przestrzenność muzyki pozwala na prowadzenie rozbudowanych improwizacji partii trąbki, na tle repetytywnej faktury organowej. Na program koncertu składa się kilkanaście utworów, których tytułami są kolejne cyfry rzymskie, zamiast słów mogących sugerować treść.

Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu artystycznym, swoistym novum w programie festiwalu "Muzyka w Katedrze". Osoba Macieja Fortuny, jednego z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia gwarantuje wysoki poziom całego przedsięwzięcia. Ponadto koncert będzie okazją do wysłuchania kołobrzeskich organów, na których zagra Marek Smoczyński, laureat V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015 r.) Wszystkie koncerty w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" są biletowane.

 

Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).

 

Noty biograficzne:

Maciej Fortuna - polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dwa lata później uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania przyznaną za “wyjątkowe międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych". Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in.: Maciej Fortuna Quartet "Lost Keys", Maciej Fortuna Trio: "Solar Ring", "Sahjia" oraz "At Home", a także albumy: "In The Small Hours", "1", "LIVE", "Elektroakustyczna Transkrypcja Utworów Muzyki Filmowej Krzysztofa Pendereckiego". Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Obecnie wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi oficynę wydawniczą Fortuna Music.

 

Marek Smoczyński - organy; studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Józefa Serafina oraz dr Jarosława Wróblewskiego oraz w klasie prof. Arvida Gasta w Musik Hochschüle w Lubece (Niemcy). Swoją edukację muzyczną zapoczątkował w wieku 7 lat w klasie fortepianu Pani prof. Aleksandry Kowalik- Burdzy. W szkole średniej rozpoczął naukę gry na organach pod kierunkiem Pani prof. Emilii Dziubińskiej.

W 2010 r. podjął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Pani prof. Magdaleny Czajki, z którą współpracował do momentu uzyskania dyplomu licencjata z oceną celującą. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną poprzez udział w licznych kursach mistrzowskich w kraju oraz za granicą, prowadzonych m.in. przez prof. Ludgera Lohmana, prof. Joachima Grubicha, prof. Wolfganga Zerera, prof. Michaela Radulescu, prof. Juliana Gembalskiego, czy prof. Martina Schmedinga.

 

Maciej Szałek (VJ Masza) - programista, trębacz, VJ. Interesuje się łączeniem muzyki z nowymi i innowacyjnymi technologiami. Studiował na Politechnice Lubelskiej oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest twórcą aplikacji Stretch Milian. Realizował wizualizacje do takich projektów muzycznych jak BOX czy Music for Mr. Fortuna.

 

Mack Goldsbury ( USA ) jest nagradzanym, niezależnym artystą - muzykiem jazzowym. Inspiracją do jego własnej twórczości, są jak sam wskazuje jego marzenia i sny o stworzeniu możliwie najlepszej muzyki. Jego kariera muzyczna obejmuje koncerty, sesje studyjne oraz tworzenie i nagrywanie pojedynczych ścieżek dźwiękowych. M. Goldsbury był dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, uzyskał tym samym uznanie w wielu krajach na całym świecie. Dzięki miłości do podróży i jazzu, jako muzyk potrafi doskonale odnaleźć się zarówno w kraju jak i za granicą.

Baza materiałów wideo

loading...

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Previous Next Play Pause