Contact Us!

 XXX- lecie Galerii Sztuki Współczesnej; 

obrazy z kolekcji GSW , wystawa rzeźby Romualda Wiśniewskiego 

6.07.2018, godz.19:00

Dział Wystawienniczy RCK/GSW (Ratusz)

TERMIN WYSTAWY:6.07-1.09.2018

 

                   

Dnia 1 lutego 2018 roku minęło 30 lat od Uchwały Miejskiej Rady Narodowej powołania w Kołobrzegu Galerii Sztuki Współczesnej. Była to decyzja, która na najbliższe dziesiąciolecia wpłynęła na mapę kulturalną miasta i środowisk twórczych.

"Dobra decyzja" przetrwała zmiany ustrojowe i polityczne zapisując się trwale w świadomości kołobrzeżan. Emanacją jej jest przybytek sztuki kształtujący gusty plastyczno – kulturowe mieszkańców i przyjezdnych. Wielokroć rozpisywano się przy okazji kolejnych rocznic i nadania Galerii Sztuki Współczesnej imienia Adeli i Jerzego Ściesińskich o wystawach, współpracy z artystami i kształtowaniu życia artystycznego w naszym mieście. Mało się mówiło o ... kolekcji dzieł sztuki lub wspominało się w sposób marginalny. A przecież to ona jest tym bogactwem dla społeczeństwa; duchowym i materialnym. Wystawy przemijają a dzieła sztuki zostają - stanowiąc świadectwo minionych dni, epoki i czasów, w jakich przyszło tworzyć artystom.

Kolekcja została zapoczątkowana przez Jerzego Ściesińskiiego i kontynuowana przez obecnego szefa Galerii piszącego te słowa.

Początkowo dzieła znakomitych artystów były pozyskiwane poprzez zakup do zbiorów galerii, następnie gro kolekcji pozyskano poprzez organizację plenerów lub darowiznę osób prywatnych. Całość wygląda imponująco zwłaszcza , jak przyjrzymy się sygnaturom złożonym na płótnie. Zobaczymy wówczas nazwiska twórców, którzy trwale zapisali się na kartach historii sztuki np. Hasior, Dominik czy Jonasz Stern, jak i te, które pretendują by tam się znaleść a artyści, którzy nimi podpisują swe dzieła obecnie są zaliczani do elity artystycznej.

Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu jako osobna instytucja i jako Dział Wystawienniczy Regionalnego Centrum Kultury od 2008 roku jest zaliczana według "Kompasu Sztuki" Gazety " Rzeczpospolita" do wiodących galerii w Kraju co uprawnia kierownika galerii do typowania nazwisk twórców w rankingu na " Młody twórca " (typowane 5 nazwisk artystów do 36 roku życia oraz 10 nazwisk twórców od 1945 roku aż po czasy obecne).

Prezentacja części zbiorów kolekcji na płaszczyznach GSW nie miała by pełnego wymiaru artystycznego gdyby również nie towarzyszyła jej indywidualna wystawa rzeźb znakomitego artysty Romualda Wiśniewskiego.

Wystawie towarzyszą dwa katalogii: pierwszy jest poświęcony kolekcji; drugi prezentuje dzieła Romualda Wiśniewskiego.

Mam nadzieję, iż powyższa ekspozycja i towarzyszące jej druki przyczynią się do pogłębienia wrażeń estetycznych i pełnej satysfakcji zwiedzających z kontaktu z dziełami sztuki prezentowanymi w Galerii Sztuki Współczesnej.

Dariusz Kaleta

11 Hasior
11 Hasior
27 Edward szutter - martwa2
27 Edward szutter - martwa2
17 zdzisław beksiński
17 zdzisław beksiński

Baza materiałów wideo

loading...

Wspierają Nas

Fundacja WPN

Fundacja WPN

Aquarius Hotel SPA*****

Aquarius Hotel SPA*****

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kd

Kultura Dostępna

MWiK Kołobrzeg

MWiK Kołobrzeg

infoludek.pl

infoludek.pl

Jaxa Reklama

Jaxa Reklama

Joldruk

JoloDruk - Usługi Poligraficzne

miastokolobrzeg.pl

miastokolobrzeg.pl

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Piekarnia - Cikiernia NIZIOŁ

Olymp 2

Olymp 2 Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

Radio Kołobrzeg

spacerem.pl

spacerem.pl

sprzatamy.com

sprzatamy.com

Villa Meduza - Kołobrzeg

Villa Meduza - Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Telewizja Kablowa Kołobrzeg

Previous Next Play Pause